İstanbul Ortopedi Merkezi – Ortopedi ve Travmatoloji

Kalça Labrum Yırtıkları

Labrum, kalça ekleminin yuvasının dış kenarını saran ve kıkırdak dokuyla devamlılık gösteren önemli bir anatomik yapıdır. Kalça hareketleri ve yüklenmesi sırasında yüklerin kalça yüzeyine eşit dağıtılması ve kalça ekleminin stabil olarak yerinde durmasında önemli fonksiyon görür.

Sportif faaliyetler gibi kalçaya tekrarlayan fazla yükün bindiği durumlarda ve kalça ekleminin yapısal bozukluklarında bu yapının yırtılma olasılığı artmaktadır.

Labrum yırtığı olan hastalar sıklıkla uzun süre ayakta durma, oturma, yürüme ve sportif faaliyetler ile artan kasık bölgesi ağrısından şikayetçidirler. Ayrıca, kalça hareketleri sırasında oluşan takılma ve kilitlenme yahut kalça ekleminde sertlik ve hareket kısıtlılığı gibi daha ciddi bulgularla başvurabilirler. Labrum yırtıkları kişinin yaşam kalitesini ciddi oranda etkilemesinin dışında uzun vadede kalça eklemi kıkırdak dokusunun bozulması ve kireçlenme gelişmesine neden olmaktadır. Labrum yırtıklarının tedavisi yalnızca yırtığın tedavisinden ziyade yırtık oluşumuna neden olan sıkışma sendromu, kalça yuvasının örtüm yetmezlikleri, tekrarlayan travmatik olaylar gibi sebeplerin de eş zamanlı tedavi edilmesiyle başarılı sonuçlar verir. Günümüzde kalça artroskopisi ve diğer yöntemlerin kombine olarak uygulanması ile labrum yırtıkları başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir.