İstanbul Ortopedi Merkezi – Ortopedi ve Travmatoloji

Stres Kırıkları

Stres kırıkları, günlük hayatta sıkça karşılaştığımız bir durumdur. Bu tür kırıklar, fiziksel aktivite veya düşme gibi nedenlerle oluşmaz, aksine uzun süreli ve yüksek düzeyde fiziksel stres nedeniyle meydana gelir. Stres kırıkları, genellikle çalışma hayatında yoğun çalışma veya spor yaparken görülür. Bu kırıklar, genellikle yük taşıyan bacak veya ayak kemiklerinde görülür.

Atletizm sporcuları ve uzun mesafelerde ağır çantalar taşıyan askerler en yüksek risk altındadır, ancak herkes stres kırılmasına maruz kalabilir. Örneğin, yeni bir egzersiz programına başlanması veya aşırı yüklenme ile stres kırıkları gelişebilir.

Stres kırığı ile ilişkili ağrı ilk başta müphem şekilde ortaya çıkabilir, ancak fiziksel aktivite ve ilerleyen zamanla kötüleşme eğilimi gösterir. Hassasiyet genellikle belirli bir noktada başlar ve istirahat sırasında azalır. Ağrılı bölgenin çevresinde şişlik olabilir. Ağrının şiddetli olması veya geceleri dahi ağrının varlığında bir ortopedi uzmanına başvurulması önerilmektedir.

Stres kırıklarının tedavisinde aktivite kısıtlaması, koruyucu ekipmanlarla yük verilmesi ve kemik iyileşmesini uyaran ilaçların kullanılması çoğunlukla yeterlidir. Tedaviye yanıtsız ve tam kırığa dönüşme riski olan stres kırıklarında cerrahi yöntemler ile tedavi uygulanmaktadır.